Lapsi sairaana

298 lukukertaaPalkkaus
0

Jos lapsi on sairaana pe ja vielä maanantaina kipeä niin lasketaanko se palkattomaksi? Viikonloppuna ei ole töitä. 

Ss vastasi kysymykseen 31.1.2024
Lisää kommentti
0
liisa (vieras) 0 Comments

Ma on palkaton.

KVTES V luku 9 § 2 mom.: Tilapäisen hoitovapaan ajalta maksetaan varsinainen palkka enintään kolmelta peräkkäiseltä kalenteripäivältä lapsen sairastumisesta lukien. Mikäli lapsi sairastuu kesken työvuoron, palkallinen aika on enintään kolme seuraavaa kalenteripäivää. …

Ylläpito julkaisi viestin 31.1.2024
Lisää kommentti
Kirjoita vastauksesi.