Onko pakko pitää vuosilomat pois ennen määräaikaisen työsopimuksen päättymistä?

618 lukukertaaVuosilomamääräaikainen vuosiloma
0

Määräaikainen työsopimus tuli voimaan 11.4.2023 ja päättyy 15.2.2024. Voiko työnantaja pakottaa pitämään tuolta ajalta kertyneet lomapäivät ennen määräaikaisen sopimuksen päättymistä sen sijaan että työ tehtäisiin loppuun asti lomapäivät maksettaisiin rahana pois?

Ei kysyvä tieltä eksy vastasi kysymykseen 9.1.2024
Lisää kommentti
0
Lomalle (vieras) 0 Comments

Ei voi.

Lomakausia alkaa 2.5.2024 ja sitä ennen pidettävistä lomapäivistä pitää sopia työnantajan ja työntekijän kesken.

KVTES IV luvun 8 § 3 mom.

Jos palvelussuhde päättyy ennen kuin viranhaltijalla/työntekijällä on 7 §:n 1 ja 2 momentin mukaan oikeus pitää vuosilomaa, työnantaja ja viranhaltija/työntekijä saavat palvelussuhteen kestäessä sopia palvelussuhteen päättymiseen mennessä ansaittavan vuosiloman pitämisestä palvelussuhteen kestäessä.

Ylläpito julkaisi viestin 9.1.2024
Lisää kommentti
Kirjoita vastauksesi.