Palkaton vapaa

909 lukukertaaVirkavapaa
0

Hei,

Oulun kaupunki antaa työntekijöilleen mahdollisuuden vaihtaa lomaraha vapaapäiviksi ja käytän tämän mahdollisuuden (19 päivää) Tarkoituksenani olisi myös tämän lisäksi hakea kuusi viiden päivän palkatonta vapaata tälle vuodelle. Miten asia vaikuttaa ensi vuoden lomakertymään, vai vaikuttaako lainkaan kun on tuo 30 päivää, eikä sen yli? Entä voiko saman toistaa vuosittain asian vaikuttamatta lomapäivien kertymiseen?

Vv vastasi kysymykseen 22.3.2024
Lisää kommentti
0
§ (vieras) 1 Kommentti

Lomarahavapaa ei vaikuta lomapäivien määrään. Se luetaan työssäolon veroiseksi ajaksi. (vuosilomaluku 4 § 1. kohta ja 19 §)

5 palkatonta päivääkään eivät vähennä vuosilomapäiviä (4 § 9 kohta)

Voi toistaa vuosittain edellyttäen, että siitä saa sovittua työnantajan kanssa kunakin lomanmääräytymisvuonna. (19 §)

§ Lähetetty uusi kommentti 23.3.2024

Hei,

vastasitte, että 5 päivää ei vaikuta, mutta kysymyksessä oli 6 × 5 palkatonta per kalenterivuosi ja se määrä toistuisi vuosittain.

Lisää kommentti
Kirjoita vastauksesi.