Saako perehdyttämisestä palkkion?

1.05K lukukertaaPalkkausPerehdytyspalkkio
0

Kuuluuko työnantajan maksaa perehdytyspalkkio uuden työntekijän perehdytyksestä?

Vieras vastasi kysymykseen 13.1.2024
Lisää kommentti
0
Copy (vieras) 0 Kommentti

Palkkausluvun 9 § 1 mom. kohta 3.2:

Viranhaltijalle tai työntekijälle voidaan määrätä hänen tavanomaisten tehtäviensä lisäksi lisätehtäviä ja -vastuita, mikä osaltaan vaikuttaa tehtävien vaativuuteen ja sitä kautta tehtäväkohtaisen palkan määrään. Mikäli lisätehtävä tai -vastuu on määräaikainen, voidaan tästä aiheutuva tehtäväkohtaisen palkan korotustarve tarvittaessa määritellä määräaikaisena korotuksena (10 §:ssä ovat määräykset olennaisen tehtävämuutoksen vaikutuksesta tehtäväkohtaiseen palkkaan). …

Ylläpito julkaisi viestin 13.1.2024
Lisää kommentti
Näytetään 1 yhteensä 1 vastauksesta, klikkaa tästä nähdäksesi kaikki vastaukset.
Kirjoita vastauksesi.