Valtiolta kaupungin palvelukseen

326 lukukertaaVuosiloma
0

Hei, 

siirryin 1/2024 valtiolta kaupungin palvelukseen. Valtiolla minulla oli lomaoikeus 38 päivää. Siirtyykö nuo lomat myös vai alkaako niiden osalta uusi laskenta?

Seppo vastasi kysymykseen 7.3.2024
Lisää kommentti
0
Mikki (vieras) 0 Kommentti

Työkokemuslisäaika vaikuttaa ensimmäisen kesän loman pituuteen, jos työsuhteesi on alkanut viimeistään 6 kk ennen lomanmääräytymisvuoden loppua eli viimeistään lokakuun 1. päivänä. Kun aloitit tammikuussa 2024, niin ehto ei täyty. Kesän 2024 loma määräytyy taulukon 3 mukaan (KVTES IV luku 5 § 2 mom.).

Seuraavana lomavuonna saat loman 38 päivän -taulukon mukaan, jos nykyinen työnantaja katsoo, että valtion palvelusajoista vähintään 15 vuotta on työkokemuslisään oikeuttavaa aikaa ja tehtävistä on olennaista hyötyä nykyisissä tehtävissäsi.

Taulukot Vuosiloman kertyminen – KVTES.fi

Ylläpito julkaisi viestin 7.3.2024
Lisää kommentti
Kirjoita vastauksesi.