Vuosilomat

1.82K lukukertaaVuosilomavuosiloma
0

Hei

Vaihdoin kunta-alan työstä toiseen kuntaan töihin. Minulle on kertynyt täydet vuosilomat, mutta uudessa työssäni sain kuulla, että koeajan aikana 6kk ansaitsen vain minimin mukaan lomapäiviä? Edellisessä työpaikanvaihdossa sain heti täydet lomat aloitettuani, myös koeaikana. Kumpi käytäntö on oikea ja voiko kunta-alan työnantaja itse päättää miten toimii?

Josa vastasi kysymykseen 2.2.2024
Lisää kommentti
0
Vieras 1 Kommentti

Hei

Koska työsuhde ei ole kestänyt koko lomankertymisvuotta ymmärrän että täyttä lomaa ei kerry.
Mutta onko oikein, että niitä kertyy vain minimin verran, eli 2 pvä/kk.
Eli kertymä on tuo, vaikka yli 20.v kunta-alalla työskennelleenä ja 
jo 38 pvä/vuosi lomaoikeuden ansainneensa olisi normaalisti noin 3pvä/kk.

Vaihtaessani eri kuntaan töihin, ei ollut myöskään taukoa työsuhteiden välissä.

Edellisen kerran kun vaihdoin tehtävää näiden samojen kuntien välillä, sain heti täydet kertymät lomapäiviä/kk. Voiko kunta itse päättää kuinka toimii?

Jos kertymä on tämä 2pvä/kk. Milloin lomakertymä palaa taas ”normaaliksi”

yt: Jonna

T: Josa

Vieras Lähetetty uusi kommentti 31.1.2024

Loma palaa normaaliksi 38 päivän taulukon mukaiseksi sinä vuonna, kun ko. kunnassa
– olet palvelussuhteessa 31.3.
– palvelussuhteesi on 31.3. mennessä kestänyt välittömästi ja yhtäjaksoisesti vähintään 6 kuukautta
– sinulle on 31.3. mennessä kertynyt työkokemuslisään oikeuttavaa palvelusaikaa vähintään 15 vuotta
Lukemista KVTES tai HYVTES vuosilomaluku 5 § 2 mom.

Lisää kommentti
Näytetään 1 yhteensä 3 vastauksesta, klikkaa tästä nähdäksesi kaikki vastaukset.
Kirjoita vastauksesi.