Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

koulutuksen matkakorvaus?

jos työnantaja kysyy haluanko osallistua koulutukseen, joka kestää koko päivän ja vastaan kyllä. Työpaikalta koulutukseen on matkaa yhteen suuntaan 50km. Onko tämä matka omakustanteinen? Onko "koulutusmääräys" siis joku kirjallinen paperi vai mitä sillä tarkoitetaan. Mitään paperia en ole saanut asiasta. Aikaisemmilla työpaikoilla aina on koulutusmatkat korvannut työnantaja, ilman erillisiä "määräyksiä" oli sitten aloitteen tekijä koulutukseen menosta työnantaja tai tekijä. Kuka edes haluaa osallistua työhön liittyvään koulutukseen, jos itselle tulee kuluja!! Ei kai kukaan sentään?! itse en ainakaan aja 100kilometria omaan laskuun:D
aihealueelle Matkat 2 vuotta sitten
Roxaan
Kysytty 2 vuotta sitten
Roxaan
Suoraan KVTES:sta (iii luku 4 § 2 mom. 3 kohta Soveltamisohje) "Koulutustilaisuuteen osallistumista varten viranhaltijalle/ työntekijälle voidaan joko antaa virkamatkamääräys tai myöntää hakemuksesta virka-/työvapaata. Jos työnantaja antaa koulutukseen osallistumista varten virkamatkamääräyksen, niin palkkaus ja matka- yms. kustannusten korvaukset määräytyvät matkakustannusten korvausta koskevan liitteen mukaan. Jos viranhaltijalle/työntekijälle on hakemuksesta myönnetty virka-/työvapaata, tulee työnantajan päätöksessä samalla ratkaista, onko se palkaton, palkallinen tai maksetaanko osapalkkaa sekä missä määrin työnantaja mahdollisesti osallistuu muihin kustannuksiin. Kustannuksina tulevat kysymykseen varsinaiset koulutuskustannukset ja/tai matkakustannukset. …" Ja koulutussopimuksesta(Kunnallisen henkilöstön osaamisen kehittämistä koskeva suositus): "Koulutukseen osallistumisesta ja kustannuksia koskevista järjestelyistä ja ehdoista keskustellaan ja sovitaan ennen koulutuksen alkua. …" Siispä pikaisesti keskustelemaan työnantajan edustajan kanssa ja pyytämään kirjallista matkamääräystä tai laatimaan virka-/työvapaahakemusta koulutusta varten. http://www.kuntatyonantajat.fi/fi/sopimukset/tyoelaman-kehittaminen/henkilostojohtaminen-tuloksellisuus-ja-osaaminen/Sivut/osaamisen-kehittamista-koskeva-suositus.aspx
kopsa
Vastattu 2 vuotta sitten
kopsa