Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010.

Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Rentoudu Lintuliven parissa

Talven ajan voit seurata lintujen ja oravien vierailuja Etelä-Suomessa sijaitsevalla lintulaudalla.

Määräaikaisen työntekijän oikeus sairausajan palkkaan?

Tyttäreni on opintojensa lomassa tehnyt töitä samassa paikassa lyhyillä määräaikaisilla sopimuksilla. Kesää lukuunottamatta nuo rupeamat ovat olleet alle 60 päivän pituisia. Eikö hän siis sairastuessaan ole oikeutettu sairausajan palkkaan vaikka työvuorolistaan vuoro on merkitty?
Kysymyksen lähetti aihealueelle Lomat ja vapaat 4 vuotta sitten
Pätkätyöläinen
Kysytty

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Alle 60 kalenteripäivää kestävissä työsuhteissa voi määräaikainenkin työntekijä saada enintään 14 päivää sairausajan palkkaa edellyttäen, että on ehtinyt aloittaa työnteon ennen sairastumistaan. KVTES V luku 2 § 3 mom.
E-L
Vastattu