Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Uutta: Palkkataulukko päivitetty!

Päivitimme "Kuntasektorin kuukausipalkat ammateittain" -taulukkomme vuoden 2017 tietoihin. Kuntasektorilla työskentelevien kuukausipalkkaisten mediaaniansio 2780 euroa vuonna 2017. Taulukkoon on myös lisätty havainnollistava vertailu vuoden 2016 tilastoihin. Katso kuinka oman ammattinimikkeesi palkka on kehittynyt.

Tutustu palkkataulukkoon tästä

Opesijaisajalta palkkaa?

Hei! Työskentelin päätoimisena tuntiopettajana 24 h/vko viransijaisena alkaen 16.1.2017 ja työskentelin yhtäjaksoisesti 15.6.2017 saakka yhdellä Helsingin ala-asteella. Aloitin sijaistamaan samassa koulussa muutamia päiviä elokuussa 2017 kesäloman jälkeen. Sain nyt onnekkaasti syyskuuksi 2017 toisesta Helsingin koulusta luokanopettajan sijaisuuden. Olemme sopineet kirjallisesti töiden aloituksesta syyskuun alkuun eli huomiselle. Olen nyt vkoloppuna sairastunut ja lääkäri määräsi sairaslomaa kaksi päivää kyseisen luokanopettajan sijaisuuteni alkuun. Yritin etsiä tietoa, saanko sairaspäiviltäni palkkaa. Käsittääkseni saan, koska olen työskennellyt koko viime kevään päätoimisena ja aloittanut työt jo nyt elokuussa samassa kunnassa. Eikö totta? Kiitis vastauksestanne!
aihealueelle Palkka 12 kuutautta sitten
Vakkarisijainen
Kysytty 12 kuutautta sitten
Vakkarisijainen

Tykkää kysymyksestä Facebookissa tai jaa se sosiaalisessa mediassa.

Epäilen. Sulla on katko virkasuhteissa tällä lukukaudella. Tässä pykälä: Sairausloman karenssiaikoja KVTES:n V luvun 2 § 2 momentin mukaan laskettaessa palvelussuhde katsotaan yhdenjaksoiseksi, jos asianomainen opettaja on ollut saman kunnan palveluksessa opettajana edellisen lukukauden työajan päättymiseen saakka ja palvelus jatkuu samassa kunnassa seuraavan lukuvuoden työajan alkaessa. OVTES osio A 38:5 Kannattaa kysellä luotettavilta asiantuntijoilta esim. opettajien luottamusmieheltä.
luulija
Vastattu 12 kuutautta sitten
luulija

Työehtosopimukset