Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, myös se näkyy kaikille (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Lastentarhanopettajan VES vapaapäivä

Kuuluuko lastentarhanopettajan ves-päivä myös sijaiselle?  Olen luokanopettaja, joten opetusalan tutkinto, vaikkei lastentarhanopettajan tutkintoa olekaan

aihealueelle Lomat ja vapaat 7 kuukautta sitten
salovaara
Kysytty 7 kuukautta sitten
salovaara

Mm. ves-päiviä eli ylimääräisiä vapaapäiviä koskeva kvtes:n liitteen 5, 4 § 1 mom. alkaa sanoilla: Kelpoisuusehdot täyttävälle...

Ves-päiviä ei siis anneta epäpäteville sijaisille eikä lastenhoitajille.

Lisää varhaiskasvatuksen työajasta OAJ:n sivuilta

 

 

TK
Vastattu 7 kuukautta sitten
TK