Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ilman rekisteröitymistä. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, se näkyy kaikille myös Googlen hakutuloksissa (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Lomaraha työsopimuksen purkutilanteessa

Hei,

 

Kuuluuko KVTES:n mukaan lomakorvaukseen maksaa lomaraha, mikäli työntekijä purkaa sopimuksen koeajalla, vai tarviiko tähän myös tärkeän syyn? Entä jos purkaminen tapahtuu yhteisesti? Entä jos sopimuksen purkaa työnantaja?

 

 

aihealueelle Palkka vuosi sitten
Valtteri
Kysytty vuosi sitten
Valtteri

 KVTES IV luku 18 § 3 mom. …. Lomarahaa ei myöskään makseta lomakorvaukseen, jos viranhaltija/työntekijä jättää irtisanomisajan noudattamatta, viranhaltija on pantu viralta, viranhaltija/työntekijä purkaa määräaikaisen palvelussuhteen tärkeän syyn sitä vaatimatta tai palvelussuhde puretaan tai työsuhde purkautuu.

Minun tulkinta tästä

Työntekijä purkaa työsopimuksen koeajalla -> ei noudata irtisanomisaikaa -> ei makseta

Määräaikainen purkaa työsopimuksen koeajalla tai sen jälkeen -> ei makseta

Työnantaja purkaa -> ei makseta

En tiedä, mitä tarkoittaa puretaan yhteisesti.

Pykälässä mainittu tärkeä syy tarkoittanee vain työsopimuslain 8 luvun 1 §:n tilanteita. 

oili
Vastattu vuosi sitten
oili