Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä. Huomioithan, että jos käytät omaa nimeäsi, myös se näkyy kaikille (sähköpostiosoitettasi ei julkaista).

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Irtisanomisajasta

Hei! Haluaisin saada vielä varmuutta näihin irtisanomisaikoihin, omassa viranhoitomääräyksessäni kun ei asiasta mitään irtisanomisajasta lue, muuta kuin että sovelletaan KVTESsiä. Olen ollut virassa tässä organisaatiossa vuoden alusta (eli 1.1.2016 lähtien). Onko irtisanomisaikani mikä? Tarkoitus siis itse irtisanoutua. En vielä uskalla esimieheltäkään kysellä, mutta elokuussa olisi tarkoitus olla jo muilla laitumilla... :D
aihealueelle Sopimukset 4 vuotta sitten
Muska
Kysytty 4 vuotta sitten
Muska
Sinulla on 14 päivän (2 vk) irtisanomisaika. KVTES VIII luku 5 § 2 mom. Lisätietoja http://www.kuntatyonantajat.fi/fi/esimiehille/virka-ja-tyosuhde/palvelussuhteen-paattyminen/Sivut/default.aspx
Helly
Vastattu 4 vuotta sitten
Helly