Tervetuloa kuntatyöntekijä!

Kvtes.fi on toiminut suomalaisten kuntatyöntekijöiden tiedonlähteenä vuodesta 2010. Palvelua käyttää valtaosa Suomen kuntatyöntekijöistä. Voit jättää kysymyksiä palvelun muille käyttäjille ILMAN REKISTERÖITYMISTÄ. Kysymykset ovat julkisia kaikille, mutta voit käyttää kysyessäsi haluamaasi nimimerkkiä.

Toivomme, että vastaat osatessasi muiden jättämiin kysymyksiin!

Kysymykset [Aktiiviset kysymykset]
  • leego

    työtapaturma ja hoitoihin kuluvat tunnit

    • Kysyi nimimerkki leego
    • aihealueella Työaika
    • 5 vuotta sitten.
    • 1 answer
    Lasketaanko kaikki työtapaturman hoitoon kuluvat tunnit työaikaan? Ja onko eroa/väliä käykö mahdollisissa hoidoissa työaikana tai vapaa-ajallaan? Itselläni hoidetaan äskettäin...
    1
    2.74k
  • Nassu

    Toimistosihteerin palkka

    • Kysyi nimimerkki Nassu
    • aihealueella Palkka
    • 5 vuotta sitten.
    • 3 answers
    Mikä on toimistosihteerin palkka kunta-alalla?
    3
    24.2k
  • kaitsu64

    Lastentarhanopettajan VES - peruuntuuko sairauslomalla

    • Kysyi nimimerkki kaitsu64
    • aihealueella Lomat ja vapaat
    • 5 vuotta sitten.
    • 1 answer
    Jos lastentarhanopettajalle on myönnetty VES-päivä ja hän sairastuu, peuuntuuko VES ja muuttuuko sairauslomapäiväksi?
    1
    6.4k
  • Ilu

    Sairausloma omalla ilmoituksella

    • Kysyi nimimerkki Ilu
    • aihealueella Terveys
    • 5 vuotta sitten.
    • 1 answer
    Riittääkö oma ilmoitus sairauspoissaolosta, jos edellinen viikko on ollut nelipäiväinen (pyhistä johtuvaa), vai tuleeko heti ensimmäisestä päivästä saakka hakea lääkärintodistus?
    1
    21.9k
  • sapa

    Voiko palkka laskea jos työnkuva ei muutu?

    • Kysyi nimimerkki sapa
    • aihealueella Palkka
    • 5 vuotta sitten.
    • 1 answer
    Olen samassa työpaikassa, jossa vain osastonhoitaja vaihtui vuoden alkupuolella. Työnpaikkani, työnkuvani tai sen vaatimustaso eivät ole muuttunut mitenkään. Voiko uusi...
    1
    3.32k
  • Miettivä

    Lomaraha

    • Kysyi nimimerkki Miettivä
    • aihealueella Palkka
    • 5 vuotta sitten.
    • 1 answer
    Työsopimus päättyy 30.6, olen pitänyt kaikki kertyneet lomat ennen työsopimuksen päättymistä. Uusi määrä-aikainen (sijaisuus) työsopimus alkaa samassa työpaikassa 2.7....
    1
    5.25k
  • Anki

    Määräaikainen suullinen työsopimus

    • Kysyi nimimerkki Anki
    • aihealueella Sopimukset
    • 5 vuotta sitten.
    • 2 answers
    Olen työskennellyt oppisopimuksella 2,5 vuotta jaksotyössä johon on kuulunut vain aamu ja iltavuoro. Valmistuttuani työsopimukseni päättyy. Olen suullisesti sopinut että jatkan...
    2
    4.06k
  • Tebux

    Lomapäivät

    • Kysyi nimimerkki Tebux
    • aihealueella Lomat ja vapaat
    • 5 vuotta sitten.
    • 2 answers
    Aloitin määräaikaisen työn 12.8.2014 joka päättyi 31.5.2014. Paljonko lomapäiviä minulle on kertynyt tuona aikana?
    2
    4.19k
  • ihmettelijä

    vuosiloma

    • Kysyi nimimerkki ihmettelijä
    • aihealueella Lomat ja vapaat
    • 5 vuotta sitten.
    • 2 answers
    Olen aloittanut määräaikasen työn (1/14-12/14). Vuosilomalain 3§ mukaan minulla olisi kertynyt maaliskuun loppun 2pvä/kk lomaoikeutta, mutta kvtessin vuoloma 5§ 2mom. 3...
    2
    3.53k
  • uneton
    2
    4.81k
  • Ihmetellen

    Lomaraha

    • Kysyi nimimerkki Ihmetellen
    • aihealueella Palkka
    • 5 vuotta sitten.
    • 2 answers
    Olen puolituksella 26.5.2014-31.8.2014. Lomaa on 38 pv,mistä tämän kesä lomaraha määräytyy?
    2
    4.71k
  • Vilma

    vuosiloma-ajan palkka

    • Kysyi nimimerkki Vilma
    • aihealueella Lomat ja vapaat
    • 5 vuotta sitten.
    • 2 answers
    Uusien vuosilomasäännösten mukaan vuosiloma-ajan palkka määräytyy lomaltamääräytymiskauden keskimääräisen työajan mukaan, jos työaikaprosentti on muututnut kesken kauden. Miten...
    2
    5.22k
  • Jarppa

    Ruokatauon pituus?

    • Kysyi nimimerkki Jarppa
    • aihealueella Työaika
    • 5 vuotta sitten.
    • 3 answers
    Onko KVTES:ssä määritelty ruokatauon pituutta vai meneekö se kunkin kunnan käytäntöjen mukaan? Olen aikaisemmin työskennellyt kunnissa (toimistotyöaika), joissa toisissa...
    3
    3.87k
  • Virve

    voinko työskennellä toiselle työnantajalle ollessani opintovapaalla päätyöstäni?

    • Kysyi nimimerkki Virve
    • aihealueella Lomat ja vapaat
    • 5 vuotta sitten.
    • 1 answer
    Opintovapaani ja opinnot myös jatkuvat syyskuun loppuun saakka. Olen saanut mahdollisuuden aloitella uutta työtä jo aiemmin. Onko mahdollista tehdä sivutulokortilla osa-aika...
    1
    9.57k