Joudunko aloittamaan loman keräämisen alusta?

272 lukukertaaVuosiloma
0

Joudunko aloittamaan loman keruun alusta, jos vaihdan työtehtävääni Oulun Kaupungin varhaiskasvatuksessa, varhaiserityiskasvatuksen lastenhoitaja sta varhaiskasvatuksen lastenhoitajaksi ja siirryn eri päiväkotiin? Työnantajana pysyisi siis sama Oulun Kaupunki. 

TyöMurkku vastasi kysymykseen 7.5.2024
Lisää kommentti
0
EtJoudu (vieras) 0 Kommentti

Siirtyminen ei vaikuta vuosilomaasi, koska työnantajasi säilyy samana. Saat lomaa saman verran kuin, jos et olisi siirtynyt.

Vuosilomaluku 1 § 5 mom. Jos viranhaltija/työntekijä siirtyy saman työnantajan palveluksessa välittömästi palvelussuhteesta toiseen tai toisen kunta-alan sopimuksen piiristä tämän sopimuksen piiriin, hänellä on oikeus vuosilomaan tämän luvun mukaisesti myös kulumassa olevan lomanmääräytymisvuoden siirtymistä edeltävältä ajalta edellyttäen, että uuteen virka- tai työsuhteeseen sovelletaan tämän luvun vuosilomamääräyksiä.

Ylläpito julkaisi viestin 8.5.2024
Lisää kommentti
Näytetään 1 yhteensä 1 vastauksesta, klikkaa tästä nähdäksesi kaikki vastaukset.
Kirjoita vastauksesi.