Vaikuttaako arkipyhä osa-aikaisen työaikaan?

539 lukukertaaTyöaika
0

Olen osittaisella hoitovapaalla. Teen 80% työaikaa ja olen sopinut, että pidän aina perjantait vapaana. Pääsiäisenä pitkäperjantai on muutenkin vapaa, joten lyheneekö pääsiäisviikon työaikani 80%:lla suhteessa täyttä työaikaa tekeviin?

Elisa vastasi kysymykseen 19.3.2024
Lisää kommentti
0
Narsissi (vieras) 0 Kommentti

Sinun viikkotyöaikasi lyhenee arkipyhäviikolla 80 % 7 tunnista 39 minuutista = 6 h 7 min, jos teet yleeistyöaikaa.

KVTES III luvun 7§ 3 mom: ”Osa-aikatyöaikaa lyhennetään sellaisella viikolla tai tasoittumisjaksolla kutakin edellä mainittua työaikaa lyhentävää arkipyhää kohti vastaavalla osuudella 7 tunnista 39 minuutista kuin asianomaisen viranhaltijan/työntekijän osa-aikatyöaika on 1 momentin mukaisesta täydestä työajasta.”

Muissa työajoissa on vastaava määräys.

Ylläpito julkaisi viestin 19.3.2024
Lisää kommentti
Kirjoita vastauksesi.