Työn aloitus kuun lopussa

0

Ensimmäinen työviikkoni ajoittui juuri kuun viimeisille päiville. Olen kuukausipalkalla ja palkanlaskennasta ilmoitettiin osakuukauden palkanmaksun menevän kohdallani näin: kuukausipalkka / 31 pv x 5. Voiko tämä olla todellakin oikein, sillä tuntipalkaksi tuli vain 70% sovitusta tuntipalkasta. Mutta koska olen kuukausipalkalla enkä tuntipalkalla minulle sanottiin asian menevän noin. Onko tähän mitään soveltamispykälää vai maksetaanko tosiaan jokaiselle sote-alalla ”väärään” aikaan aloittaneelle pienempää palkkaa aluksi? 

UUSI vastasi kysymykseen 4.6.2024
Lisää kommentti
0
EL (vieras) 0 Kommentti

Noin se menee. Tässä pykälä.

KVTES II LUKU 19 § 1 mom.
Osalta kalenterikuukautta maksetaan kuukausipalkkaiselle viranhaltijalle/työntekijälle palkka siten, että lasketaan jokaista virantoimituspäivää tai keskeytyksen ulkopuolista kalenteripäivää kohden niin mones osa kalenterikuukauden varsinaisesta palkasta kuin siinä kuukaudessa on kalenteripäiviä. Muusta kuin varsinaisesta palkasta maksetaan ansaittu määrä.

Ylläpito julkaisi viestin 1.6.2024
Lisää kommentti
Näytetään 1 yhteensä 3 vastauksesta, klikkaa tästä nähdäksesi kaikki vastaukset.
Kirjoita vastauksesi.